Leading Manufacturer of stainless steel pressure gauge, analog pressure gauge, industrial heavy duty pressure gauge, akvalo 10 inch pressure gauges, lndustrial pressure gauges and glycerin filled pressure gauge from Gandhinagar.
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Dial Type | Analog |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 3/8"BSP(M) |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Dial Type | Analog |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Dry |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Pressure Range | 300 Bar |
Minimum order quantity: 5 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Industrial Pressure Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Technical Specifications:
Dial Size(MM) :63,80,100,150,200,250
Scale Range: 0 Vacuum t1400 kg/cm² &
above on request
Thread Connection: 1/8", 1/4", 3/8", 1/2" BSP & NPT, M-20
Accuracy in FSD : 1 % 1.6% &
Mounting of Gauge : Bottom ,Surface, Back ,Panel with 3 holes ,Panel with Bracket
Case & Bezel : SS 304,SS316
Pressure Element : Bourdon tube
Wetted Parts : SS 316 & Other on request
Optional : Liquid Filled
Industrial Pressure Gauge Or Industrial Heavy Duty Pressure Gauge Mainly use in ;
Chemical & Petrochemical ,
Plastic & Paper
Pnumatic Control System ,
Air Conditioning Industries
Clients from various parts of the region widely appreciate our offered range of the products for its following listed.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 10 inch / 250 mm |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Dry |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 4 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of 10 inch (250 mm) industrial Gauge All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size (mm) | 150 |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Calibration |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Dry |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Application | Hydraulic Oil |
| Pressure Range | 0–40 bar |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Calibration |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 1070 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Gauge Type | Bourdon |
| Pressure Range | 0–16 bar |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Connection Size | 3/8" BSP(M) |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Dial Type | Dry |
| Brand | AKVALO |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Connection Type | BSP |
| Material | SS |
| Use | Process Industries |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | +/-1 % FSD |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Country of Origin | Made in India |
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India