Providing you the best range of akvalo low pressure capsule gauges, medical ventilator capsule gauge and capsule pressure gauge with effective & timely delivery.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Connection | BSP |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Akvalo |
| Pressure Elements | Capsule |
| Nominal Size (mm) | 100 mm |
| Scale Range | 6000mmWC |
| Accuracy (FSD) | 2% |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Case and Bezel | Drawn steel, SS 304 |
| Application | Chemical and Petrochemical, Water Treatment |
Minimum order quantity: 5 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of Akvalo Capsule Pressure Gauge All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
Technical Details:
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Manufacturer | Akvalo |
| Display Type | Analog |
| Material | Stainless Steel |
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Accuracy | 2% |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Medical Ventilator |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Available Size | 63 MM ,100 MM ,150 MM |
| Available Range | 0 TO 250 TO 6000 MMWC |
| Scale Range | 0 TO 250 TO 6000 MMWC |
| Size | 63 MM ,100 MM ,150 MM |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Enclosure Class | IP 65 |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Calibration |
| Display Type | Analog |
Minimum order quantity: 05 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of Capsule Pressure Gauge All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
Technical Details:
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India