Manufacturer of a wide range of products which include schaffer's diaphragm pressure gauges and mud pressure gauge.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Range | 1000 mmwc |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Analog |
| Connection Type | BSP |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Thread Connections | 3/8" |
| Nominal Size (mm) | 100 mm |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Application | Chemical & Petrochemical |
| Accuracy in FSD | 1.6% |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size (mm) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection | BSP |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analog |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 5 Piece
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India