Pioneers in the industry, we offer ibr approved pressure gauge, ammonia pressure gauge, homogeniser pressure gauge, air pressure gauge, ss pressure gauge and pneumatic pressure gauge from India.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 10 inch / 250 mm |
| Nominal Size (mm) | 250 |
| Accuracy | +/- 1 % FSD |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Akvalo |
| Display Type | Analog |
| Type | Bourdon Tube Pressure Gauge |
| Connection | NPT |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 50 gm |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Absolute Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 10 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo AMMONIA Pressure Gauges. . This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the marketApplication:
Level Measurement in Pressurised VesselsOptional
Electric Contact,
Liquid Filled
Flanged Conection
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Size | 31.00 MM |
| Brand | AKVALO |
| Use | Dairy Pump |
| Display Type | Analog |
| Connection Type | STEM |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Pressure Range (Upto) | 300 Bar |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Gauge Type | Commercial |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Range | 0-100 kg/cm² |
| Use | Vacuum |
| Display Type | Analog |
| Brand | AKVALO |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Process Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Scale Range | -1 TO 3 kg/cm2 |
| Diameter Range | 6" (150MM) |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Range | -1 TO 3 kg/cm2 |
| Accuracy | +/- 1 % FSD |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Calibration |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Use | HVAC Systems |
| Connection Type | 1/4" Flair |
| Connection Size | 1/4 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 5 Piece
Application:
Level Measurement in Pressurised VesselsOptional
Electric Contact,
Liquid Filled
Flanged Conection
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India