Providing you the best range of bi-metallic temperature gauges, akvalo temperature gauges, every angle type temperature gauges, gas filled system temperature gauges and temperature gauge with effective & timely delivery.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Analog |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Akvalo |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | ABT |
| Case and Bezel | Drawn Steel |
| Nominal Size (mm) | 50 mm |
| Accuracy (FSD) | 1% |
| Mounting of Gauge | Bottom, Back, Surface, Panel |
| Pressure Elements | Bimetal Helix |
| Wetted Parts | SS 304 and SS 316 |
| Optional | Thermowell |
Minimum order quantity: 5 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of Akvalo Bi METALLIC Temprature Gauge. All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Akvalo Bi Metallic Temperature Gauges -ABT mainly use in :
Chemical and petrochemical,
Plastic and paper
Air Conditioning
Food & Beverages
Technical Specifications
Dial Size (MM) : 50,63,80100,150,200,250
Scale Range :-40 Deg to 300 Deg
Accuracy in FSD : 1.6%
Thread Connection : 3/8" 1/2"BSP &NPT or as per requirment
Mounting : Bottom,Back,Surface,Panel & All angle Type
Pressure Elements : Bi metallic Helix
Wetted Parts : SS 304 & SS 316
Optional : Thermowell ,Adjustable Conenction
Application
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 60 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Steel |
| Brand | Akvalo |
| Mounting of gauge | Bottom |
| Packaging Type | Box |
| Case and Bezel | Drawn Steel |
Minimum order quantity: 3 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of AkvaloTemprature Gauge.-Bi Metallic Temperature Gauge & Akvalo Filled System Temperature Gauge All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
Requires low maintenance
Compact designs
Durable
Application
Chemical and petrochemical,
Plastic and paper
Air Conditioning
Food & Beverages
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Gauge Type | Bimetal |
| Sensing Element | Bimetal |
| Temperature Range | 0 to 120 Deg C |
| Measuring Range | -5 to 700 Degree C |
| Dial Size | 6 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | AFT E |
| Brand | Akvalo |
| Sheath Dia | 12 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of Every Angle type Temprature Gauge. All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
Requires low maintenance
Compact designs
Durable
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Thread Connection | 1/2inch |
| Scale Range | -40 deg C to 650 deg C |
| Case and Bezel | Drawn Steel |
| Nominal Size (mm) | 150 mm |
| Accuracy (FSD) | 1% |
| Mounting of Gauge | Bottom, Back, Surface, Panel |
| Optional | Thermowell |
Minimum order quantity: 5 Piece
Akvalo Filled System Temperature Gauges -AFT mainly use in :
Chemical and petrochemical,
Plastic and paper
Technical Specifications
Dial Size (MM) : 63,80100,150,200,250
Scale Range :-40 Deg to 600 Deg
Accuracy in FSD : 1%
Thread Connection : 3/8" 1/2"BSP &NPT or as per requirment
Mounting : Bottom,Back,Surface,Panel & All angle Type
Pressure Elements : Gas in Metal
Wetted Parts : SS 304 & SS 316 &
Optional : Thermowell ,Electric Contact Liquid Filled
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Gauge Type | Gas Filled |
| Temperature Range | 0 to 160 Deg C |
| Measuring Range | 100 Deg C |
| Dial Size | 2.5"(63 mm) |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | Akvalo Temperature Gauges |
| Color | Stainless Steel |
| Size | Stem & Capillary |
| Brand | AKVALO |
| Scale Range | 100 Deg C |
| Bourdon Material | SS 304 |
| Movement Material | SS 304 |
| Case And Bezel | SS 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Akvalo Filled System Temperature Gauges -AFT mainly use in :
Chemical and petrochemical,
Plastic and paper
Technical Specifications
Dial Size (MM) : 63,80100,150,200,250
Scale Range :-40 Deg to 600 Deg
Accuracy in FSD : 1%
Thread Connection : 3/8" 1/2"BSP &NPT or as per requirment
Mounting : Bottom,Back,Surface,Panel & All angle Type
Pressure Elements : Gas in Metal
Wetted Parts : SS 304 & SS 316 &
Optional : Thermowell ,Electric Contact Liquid Filled
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India