Prominent & Leading Manufacturer from Gandhinagar, we offer master pressure gauges and test pressure gauges.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | Akvalo |
| Use | Calibration |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Pressure Range | 2000 Bar |
| Wetted Parts | SS 316 |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Nominal Size (mm) | 250mm |
| Accuracy in FSD | 0.25% |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Application | Testing & Calibration |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Dial Type | Dry |
| Pressure Range | 25 Bar |
| Wetted Parts | SS 316 |
| Nominal Size (mm) | 250 mm |
| Accuracy in FSD | 0.5% |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Application | Testing & Calibration |
Minimum order quantity: 4 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Test Pressure Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Test Gauges -ATG mainly use in :
Testing & calibration purpose
Technical Specifications:
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India