We are a leading Manufacturer of commercial pressure gauge, electrical contact pressure gauges, electrical contact type pressure gauge, economical pressure gauge, bourdon tube pressure gauge and industrial pressure gauge with external zero adjustment from Gandhinagar, India.
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0-160 kg/cm2 |
| Dial Size | 100 mm |
| Accuracy Class | 2.5% |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Dial Type | Dry |
| Scale Range | 0..Vacuum to 700 kg/cm2 & above on request |
| Size | 40,50,63,80,100,150,200,250 |
| Range | 0..Vacuum to 700 kg/cm2 & above on request |
| Accuracy | 2 % & 2.5 % |
| Brand | AKVALO |
| Application | Pneumatic Control System ,Air Conditioning |
| Case and Bezel | Drawn Steel |
| Nominal Size (mm) | 40,50,63,80,100,150,200,250 |
| Mounting of Gauge | Bottom ,Surface, Back,Panel with 3 Holes, Panel with Bracket |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Accuracy in FSD | 2 % & 2.5 % |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4850 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size (mm) | 150 mm |
| Accuracy in FSD | 1% |
| Mounting of Gauge | Bottom |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Application | Pneumatic Control System |
Minimum order quantity: 4 Piece
Technical Specifications:
Scale Range: 0 Vacuum to 700 kg/cm² and above on request
Thread Connection: 1/4", 3/8", 1/2", BSP & NPT, M-20
₹ 4850 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 1.6 % |
| Usage/Application | Industrial |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection | BSP |
| Liquid Filling | Silicone |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Display Type | Analog |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Connection Type | BSP |
| Connection | BSP |
| Case and Bezel | Drawn Steel ,SS 304 |
| Nominal Size (mm) | 63 mm |
| Accuracy in FSD | 1.6% |
| Mounting of Gauge | Bottom Direct |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Application | Chemical ,Plastic,Paper Pnematic Control System And Air Conditioning |
| Optional | Liquid Filled |
| Connection Size | 1/4 inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Economical Pressure Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Technical Specifications:
Dial Size(MM) :40,50,63,80,100,150
Scale Range: 0 Vacuum to 700 kg/cm² & above on request
Thread Connection: 1/8", 1/4", 3/8", 1/2" BSP & NPT, M-10, M-12, M-20
Accuracy in FSD : 1.6% & 2%
Mounting of Gauge : Bottom ,Surface, Back ,Panel with 3 holes ,Panel with Bracket
Case & Bezel : SS 304
Pressure Element : Bourdon tube
Wetted Parts : Brass ,SS 304
Optional : Liquid Filled
Akvalo Economical Gauges -AEG mainly use in :
1) Chemical Industry
2) Plastic Industry
3) Paper Industry
4) Pneumatic Control System
5) Air Conditioning
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | 1/8" ,1/4",3/8",1/2" BSP & NPT ,M-20 |
| Nominal Size | 63,100,150,200,250 |
| Scale Range | 0....Vacuum to 1400 KG/CM2 And above on request |
| Case and Bezel | SS 304 ,MS |
| Accuracy | +// 1 % ,1.6 %,2.5 % |
| Display Type | Analog |
| Brand | AKVALO |
| Use | Process Industries |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Akvalo |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Warranty | One year |
| Connection | 1/2" & 3/8" BSP/NPT(M) |
Minimum order quantity: 5 Piece
We put forth for our clients a comprehensive range of industrial Gauge with External Zero Adjustment. All the products offered by us are manufactured using qualitative raw material which is sourced from the famed vendors of the market. Our professionals use latest technology and tools to manufacture this range as par the industry set quality parameters. These are available in varied custom-design models.
Features:
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Use | Liquid |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Brand | Akvalo |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2 inch / 50 mm |
| Connection Type | BSP |
| Connection Size | 1/4 inch |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Pressure Range | 0 to 10 kg/cm2(Single Scale) |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Measuring Principle | Bourdon Tube |
| Mounting | Bottom |
| Material of casing | Stainless Steel |
| Accuracy Class | 1.6 |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Window Material | Glass |
| Wetted Parts | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
Our clients can avail from us a wide range of e Water pressure Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market.
These products are widely used for Our clients can avail from us a wide range of Low Pressure Diaphragm Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market.
These products are widely used for Pressure gauge for water filters , RO plants
Features:
Durability
Efficiency and accurate dimension
Reliable performance
Pressure range 0 to 800 bar ( 0 to 12000 psi)
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Liquid |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Brand | AKVALO |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Calibration |
Minimum order quantity: 5 Piece
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India