Our product range includes a wide range of diaphragm sealed pressure gauges, akvalo homogenizer pressure gauge, akvalo homogeniser gauges, akvalo homogeniser gauge with block/clamp, low pressure diaphragm gauges and diaphragm pressure gauge.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Range | 6 kg/cm² / 85 psi |
| Material | Steel |
| Connection | Bottom Connection |
| Weight | 50 g |
| Mounting | Bottom/Back |
| Scale Range | 6 kg/cm2 |
| Brand | Akvalo |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Range | 420 kg/cm2 |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Use | Dairy Pump |
| Display Type | Analog |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Measuring Principle | Bourdon Tube |
| Mounting | Bottom |
| Material of casing | Stainless Steel |
| Accuracy Class | 1 |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Window Material | Glass |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Dairy Pump |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Size | With/withput Clamp Type/Screwed Type |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Pressure Range | 0 to 1600 bar(0 to 20000 psi) |
| Measuring Principle | Diaphragm |
| Mounting | Bottom |
| Material of casing | Stainless Steel |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Window Material | Glass |
| Wetted Parts | Stainless Steel |
| Accuracy Class | 1 |
Minimum order quantity: 2 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Homogenizer Pressure Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Homogenizer Gauges -AHG mainly use in :
Pharmaceutical
Food & Beverages
Diary
we also provide Homogenizer Gauge with Rectangula Clamp,Remote Capillary & Electric Contact,Liquid Filled
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0 to 420 kg/cm2 (Dual Scale) |
| Dial Size | 4 " (100MM) |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 1 % & 1.6 % |
| Usage/Application | Industrial |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Connection | Clamp type |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Nominal Size (mm) | 100,150 |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| gauge Sizes | and 4" |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
Minimum order quantity: 2 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Low Pressure Diaphragm Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market.
These products are widely used for measuring Chemical & Petrochemical,
Food & Beverages Indusry
Features:
Durability
Efficiency and accurate dimension
Reliable performance
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Brand | AKVALO |
| Nominal Size | 6" (150 MM) |
| Display Type | Analog |
| Available Size | 63,100,150 (MM) |
| Size | 6" (150 MM) |
| Available Range | 0..Vacuum to 700 kg/cm2 |
| Over Range Protection | 130 % FSD |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Pressure Range | 7 kg/cm² / 100 psi |
| Usage/Application | Chemical and Petrochemical ,Plastic and paper ,Pharmaceutical ,Water Treatment |
| Type | Compact Sealed Gauges |
| Connection | BSP |
| Thread Connection | 1/4" ,3/8",1/2" BSP & NPT ,M -20 |
| Scale Range | 0 to 0.6 to 100 kg/cm2 |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Optional | Back Mounting & Liquid Filled |
| Nominal Size (mm) | 63 ,100 |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Wetted Parts | SS304 & SS 316 |
| Accuracy in FSD | 1% & 1.6% |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our clients can avail from us a wide range of AKVALO COMPACT SEALED Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Compact SEALED Gauges -APS mainly use in :
Plastic & paper Industries
Chemical and Petrochmical
Pharmaceutical
water treatment
Technical Specifications:
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 10 kg/cm² / 142 psi |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Type | Projected Sealed Gauges |
| Connection | Flanged Type |
| Scale Range | 0 to 1500 kg/cm2 & above on request |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Diaphragm | Yes |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Accuracy in FSD | +/- 1% & 1.6 % |
| Nominal Size (mm) | 100 ,150 |
| Optional | Electric Contact, Back Mounting & Liquid Filled |
| Application | Plastic and paper |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our clients can avail from us a wide range of AKVALO PROJETED SEALED Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Projedted SEALED Gauges -APS mainly use in :
Plastic & paper Industries
Technical Specifications:
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Dairy Pump |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Usage/Application | Industrial |
| Connection | BSP |
| Scale Range | 0 to 0.6....0. 60 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Case and bezel | SS 304 |
| Wetted parts | SS 304 & SS 316 |
| Nominal size (mm) | 63,100,150,200,250 |
| Application | Chemical and petrochemical,Plastic and paper,Pharmaceutical,Dairy |
| Optional | Back mounting,Electric contact & liquid filled |
| Thread connection | Screwed (SMS) |
| Mounting of gauge | Direct bottom |
| Pressure elements | Bourdon tube |
| Accuracy in FSD | 1% & 1.6% |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Range | 10 kg/cm² / 142 psi |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Remote Sealed Gauges |
| Connection | BSP |
| Brand | AKVALO |
| Accuracy in FSD | +/- 1% & 1.6 % FSD |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Mounting of Gauge | Bottom,Surface,Back ,Panel with 3 Holes ,Panel with bracket |
| Application | Chemical and Petrochemical,Plastic and paper,Food and Beverage |
| Nominal Size (mm) | 100 mm |
| Diaphragm | Yes |
| Thread Connection | Universal Threads and Flanged Connection |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Wetted Parts | SS316L |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 16 kg/cm² / 228 psi |
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Nominal Size (mm) | 150mm |
| Application | Chemical and Petrochemical |
| Accuracy in FSD | 1% |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Diaphragm | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Flanged Sealed Diaphragm type Gauges. This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market.
Technical Details:
These products are widely used for measuring Chemical & Petrochemical,
Food & Beverages Indusry
Features:
Durability
Efficiency and accurate dimension
Reliable performance
Technical Specifications:
Scale Range: 0 to 0.6, 0.6 to 1500 kg/cm²
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 7 kg/cm² / 100 psi |
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Brand | Akvalo |
| Display Type | Analog |
| Diaphragm | Yes |
| Connection Type | 40 NB |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Pressure Elements | Bourdon Tube |
| Accuracy in FSD | 1% |
| Mounting of Gauge | Direct Bottom |
| Application | Chemical and Petrochemical |
| Case and Bezel | SS 304 |
| Nominal Size (mm) | 250 mm |
Minimum order quantity: 4 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Triclover Sealed Gauges/ Sanitary Gauges/Hygiene Pressure Gauge This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Triclover sealed Gauges -ATG mainly use in ;₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Over Range Protection Ranges | 0..2.5 to 100 kg/cm2 |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Brand | AKVALO |
| Nominal Size | 63 mm ,100 mm |
| Use | Dairy Pump |
| Size | Standrad |
| Available Size | 63 mm ,100 mm |
| Available Range | 0..2.5 to 100 kg/cm2 |
| Over Range Protection | 30 % |
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Triclover Sealed Gauges/ Sanitary Gauges/Hygiene Pressure Gauge This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Triclover sealed Gauges -ATG mainly use in ;₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Case And Bezel | SS 304 |
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Brand | AKVALO |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Akvalo Triclover Sealed Gauges/ Sanitary Gauges/Hygiene Pressure Gauge This range of the gauges is manufactured using high-grade raw material sourced from the trustworthy vendors of the market
Akvalo Triclover sealed Gauges -ATG mainly use in ;₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 6 inch / 150 mm |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Scale Range | 420 kg/cm2 |
| Pressure Elements | Diaphragm |
| Accuracy (FSD) | 1.6% |
| Thread Connection | 3/8" |
| Mounting of Gauge | Bottom, Surface |
Minimum order quantity: 4 Piece
Our clients can avail from us a wide range of Diaphragm Differntial Pressure Gauges.
Application:Optional
Electric Contact,
Liquid Filled
Flanged Conection
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India