We are a leading Manufacturer of akvalo pressure comparison tester (act), vacuum gauge pressure comparison tester, dead weight tester adw, stainless steel pressure comparison tester, pressure gauge comparator and akvalo comparison tester from Gandhinagar, India.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Testing & Calibration |
| Display Type | Analog |
| Color | Silver |
| Pressure Range | 3000 kg/cm2 |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 20500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Brand | Akvalo |
| Frequency | 50 Hz |
| Pressure | 40 bar |
| Usage | Machine for testing vacuum gauge |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Akvalo |
| Grade | Semi-Automatic |
| Accuracy | 0.05 % |
| Ranges | 250 kg/cm2 |
Minimum order quantity: 6 Piece
Our esteemed clients can avail from us a wide range of Dead Weight Tester ADW. Globally acclaimed by our valued clients, this offered range is manufactured using high grade raw material. Manufactured as par the industry set quality parameters, all these products are widely used for pressure range calibration used as a calibration machine. We offer this range of the products available in varied specifications and also in custom-designed models to meet the variegated requirements of our clients.
Features:
High Accuracy
Reliable, economical and durable
Easy to Operate
CS Construction with SS Wetted Part
Compound machine for combined checking of vacuum and air
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 700 kg |
| Usage/Application | Lab |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Scale Range | 700 kg |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS 304 & SS 316 |
| Power Source | NOT REQQUIRED |
| Pressure | 700 BAR /700 KG |
| Model No | ACT 3307 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 04 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS 304 |
| Power Source | SEMI AUTOMATIC |
| Pressure | 700 BAR |
| Model No | ACT |
| Country of Origin | Made in India |
Ritesh Patel (Director)
Akvalo Instruments Private Limited
Plot No. B - 130 & 131, Electronic Zone, G. I. D. C., Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India